Czy aktywność fizyczna w okresie ciąży jest możliwa i odpowiednia?

joga w ciąży
Jeżeli przed zajściem w ciąże kobieta prowadziła aktywny tryb życia, nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować dotychczasową aktywność | fot.: stock.adobe.com

Ciąża jest dla organizmu kobiety nie lada wyzwaniem. Zmieniające się ciało i napływ ogromnej dawki hormonów sprawiają, że niejedna z przyszłych mam zastanawia się, czy warto podejmować w tym okresie wysiłek fizyczny. Jak się okazuje regularne uprawianie sportu lub nawet niewielka dawka odpowiednio dobranej formy aktywności fizycznej działa nie tylko na poprawę kondycji, ale ma też pozytywny wpływ na przebieg ciąży i może znacznie ułatwić poród. Dzięki wysiłkowi wspomagamy działanie układu krążeniowego, oddechowego i dodatkowo wzmacniamy mięśnie. Jak ćwiczyć w ciąży i czy zawsze jest to w pełni bezpieczne?

Jakie korzyści przynosi aktywność ruchowa w ciąży?

Utrzymanie systematycznej aktywności pozwala ciężarnej zadbać o wydolność oddechowo-krążeniową, co jest szczególnie istotne w okresie ciąży. Dzięki wysiłkowi, który kobieta podejmuje regularnie, zmniejsza się ryzyko pojawienia się komplikacji np. wystąpienia cukrzycy ciążowej. Nawet codzienne spacery i ćwiczenia oddechowe i rozciągające pozwalają usprawnić pracę serca, dotlenić cały organizm i zachować doskonałą kondycję. Kobiety, które w czasie ciąży ćwiczą, mają zdecydowanie lepszy nastrój. Nie od dziś wiadomo, że umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie i pozwala lepiej się poczuć. Dodatkowo wszelkie aktywności podejmowane na łonie natury pomagają się zrelaksować i usunąć wszelkie napięcia.

Warto przeczytać!  Maraton - jak się przygotować

Jak wybrać odpowiednią formę aktywności i na co uważać przy ćwiczeniach?

Jeżeli przed zajściem w ciąże kobieta prowadziła aktywny tryb życia, nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować dotychczasową aktywność. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować je z lekarzem. W trakcie ciąży przyszłe mamy powinny korzystać z ruchu o umiarkowanej intensywności, który nie będzie zbytnio przeciążał stawów. Idealnie sprawdzą się tu takie sporty jak pływanie, joga, czy gimnastyka. Pływanie będzie możliwe do momentu aż brzuch nie będzie przeszkadzał na tyle, by móc swobodnie poruszać się w wodzie. Jogę natomiast można uprawiać aż do porodu. Asany przeznaczone dla ciężarnych pomagają rozciągnąć się, poprawić zakres ruchu stawów i wzmacniają ciało. Pomocne są również ćwiczenia wykonywane z piłką gimnastyczną. Kobiety uprawiające intensywny sport przed zajściem w ciąże, mogą kontynuować treningi bez konieczności znacznej redukcji tempa. Warto jednak być w takim wypadku w stałym kontakcie z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Warto przeczytać!  Przegląd najlepszych ćwiczeń dla biegaczy: Jak poprawić kondycję i wydolność?

Jakie są przeciwwskazania do aktywności fizycznej w ciąży?

Pomimo że ćwiczenie w ciąży przynosi zazwyczaj same korzyści, istnieje szereg sytuacji, w których uprawianie sportu jest niewskazane. Z aktywności fizycznej powinny zrezygnować kobiety, u których występuje zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem. Przeciwwskazaniem do treningów jest też niewydolność krążeniowa oraz krwawienie z dróg rodnych. W wielu przypadkach przeszkodą do uprawiania sportów może być cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także łożysko przodujące. W innych przypadkach, które stanowią ograniczenie dla aktywności decyzję podejmuje lekarz prowadzący.

Aktywność fizyczna w trakcie ciąży jest wskazana i ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na stan zdrowia kobiety, jak i jej samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia, a wszelkie wątpliwości powinny być konsultowane z lekarzem.

Warto przeczytać!  Jak uniknąć kontuzji na stoku narciarskim?

KMA