Filmy i zdjęcia ze smartfona – co powinieneś wiedzieć?

zdjęcie smartfonem
Chociaż większość smartfonów posiada tryb automatycznego dopasowywania ustawień, warto od czasu do czasu go wyłączyć i przyjrzeć się szczegółowym opcjom | fot.: stock.adobe.com

Triki, dzięki którym wykonasz profesjonalne ujęcia i zachwycające klipy

Telefony stały się nieodłączną częścią naszej codzienności. Korzystanie z nich jest naszą drugą naturą: to po nie sięgamy, gdy chcemy skontaktować się z rodziną i znajomymi, sprawdzić najnowsze wiadomości lub rozerwać się w trakcie podróży środkami transportu publicznego. Dzięki zamontowanych w nich aparatach, możemy także uchwycić każdą chwilę w formie filmów lub fotek. Oto garść porad, w jaki sposób stać się mistrzem mobilnej fotografii i kinematografii.

Pamiętaj o podstawach

Filmy i zdjęcia wykonane za pomocą smartfona, rządzą się tymi samymi prawami, co te zrobione klasycznym aparatem. Bez odpowiedniego oświetlenia, nie da się zrobić dobrej fotografii lub nakręcić wyraźnego klipu. Najlepsze efekty zapewni oczywiście naturalne światło słoneczne, ale gdy pogoda nie stoi po naszej stronie, są sposoby na jego zastąpienie.

Warto przeczytać!  Ciekawe muzea w nowoczesnym i starym stylu

W fotografii portretowej i podczas realizacji materiałów filmowych, możemy skorzystać z lampy pierścieniowej: niewielkiego gadżetu, który wypełni nasze najbliższe otoczenie twarzowym, neutralnym światłem. Gdy robimy zdjęcia w plenerze, najlepiej pozostać przy trybach długiego naświetlania. Tutaj ważnym dodatkiem będzie statyw lub gimbal: wykonanie takiej fotki trwa dłuższą chwilę, podczas której nie możemy ruszać smartfonem.

Podczas komponowania ujęć i klipów, warto również pamiętać o klasycznych zasadach kompozycji, w tym zasadzie złotego podziału – siatce dzielącej kadr na dziewięć segmentów. Najważniejsze obiekty powinny znaleźć się w miejscach przecięcia się linii pionowych i poziomych. Funkcję siatki znajdziemy w większości aplikacji fotograficznych.

Nie bój się eksperymentów

Chociaż większość smartfonów posiada tryb automatycznego dopasowywania ustawień, warto od czasu do czasu go wyłączyć i przyjrzeć się szczegółowym opcjom. Wśród podstawowych funkcji, jakie znajdziemy w prawie każdym modelu, są na przykład balans bieli czy czułość ISO – nawet lekka zmiana tych parametrów spowoduje, że zdjęcie nabierze zupełnie nowego charakteru.

Warto przeczytać!  Przegląd aplikacji na system Android, które pomogą zrealizować postanowienia noworoczne

Ciekawe efekty daje również korzystanie z wielu obiektywów: w końcu prawie każdy nowoczesny telefon, posiada więcej niż jeden aparat. Jeśli chcemy uchwycić piękno krajobrazu, naturalnym wyborem będzie obiektyw ultraszerokokątny, obejmujący ogromny wycinek sceny przed nami. Do uwieczniania drobnych detali, szczególnie przydatny okaże się natomiast teleobiektyw lub obiektyw makro.

Mobilni filmowcy powinni pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii – jakości dźwięku. Chociaż aparaty w telefonie potrafią doskonale uchwycić obraz, mogą mieć problem z nagraniem tego, co mówią filmowane osoby. W tej sytuacji, niezbędnym dodatkiem okaże się niewielki mikrofon, który możemy zamontować bezpośrednio na smartfonie lub przypniemy do klapy aktora.

Filmy i zdjęcia wykonane za pomocą smartfonów, zyskują coraz większą popularność. Mobilne fotografie trafiają na pierwsze strony gazet, zaś produkcje nakręcone telefonem – na najważniejsze festiwale filmowe świata. To najlepszy moment, by rozpocząć filmowo-fotograficzną przygodę. Baw się dobrze!

Warto przeczytać!  Jak wybrać odpowiednie obuwie na trekking?

AST