Urozmaicenie codziennej diety, czyli niebanalne potrawy z soczewicy

miska czerwonej soczewicy
Uwielbiana jest zwłaszcza przez wegetarian, ponieważ zawiera dużo białka, więc z powodzeniem może być zamiennikiem biała zwierzęcego | fot.: stock.adobe.com

Soczewica to warzywo strączkowe, które z roku na roku, zdobywa coraz większą popularność. Uwielbiana jest zwłaszcza przez wegetarian, ponieważ zawiera dużo białka, więc z powodzeniem może być zamiennikiem biała zwierzęcego. 

Soczewica – właściwości

Soczewica, oprócz dużej ilości białka, zawiera także wiele innych właściwości odżywczych. Zawiera dużo potasu, kwasu foliowego, błonnika i żelaza. Taki skład sprawia, że soczewica ma bardzo dobre oddziaływanie na organizm. Dzięki dużej zawartości kwasu foliowego jest polecana dla kobiet w ciąży. Dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu, pomaga walczyć z miażdżycą. Jest polecana w przypadku anemii, cukrzycy i braku energii. Ma niewiele kalorii, więc będzie idealna w diecie odchudzającej. Soczewica jest łatwa do przygotowania, może przygotować wiele potraw z nią w roli głównej. 

Potrawy z soczewicą

Z soczewicy można zrobić naprawdę wiele potraw. Są to m.in. pasztety, zupy, pasty, kotlety, sosy itp. Można ją jeść również do obiadu, w zastępstwie ziemniaków czy ryżu. Warto zrobić kilka potraw, aby przekonać się, jak wyśmienicie smakuje. 

Warto przeczytać!  Kulturowe znaczenie herbaty na przestrzeni wieków

Pasztet z soczewicy – pasztet znają wszyscy, ale ten jest zupełnie inny. Do jego wykonania potrzebna jest 0,5 kg soczewicy, 4 marchewki, 2 pietruszki, 3 cebule, 1 szklanka ryżu, 1 szklanka płatków ryżowych, 1/2 – 2/3 szklanki skrobi ziemniaczanej, czubata łyżka przyprawy curry, sól, czerwony pieprz do smaku, 8 łyżek oliwy, bułka tarta do wysypania blaszki. Warzywa trzeba obrać i zetrzeć na grubej tarce, a następnie podsmażyć na oliwie i przełożyć do miski. Kolejny krok to ugotowanie soczewicy i ryżu. Gotuje się je razem, w osolonej wodzie, około 15 minut. Następnie trzeba je przełożyć do miski z podsmażonymi warzywami i dokładnie wymieszać. Gdy całość ostygnie, należy dosypać płatki ryżowe oraz mąkę ziemniaczaną. Znów dokładnie wymieszać i wyłożyć na blaszkę. Pasztet należy piec w rozgrzanym do 180 stopnie piekarniku, przez 60 minut. 

Warto przeczytać!  Zrób domowe sushi i zaskocz innych!

Kotleciki z soczewicy – to pyszne obiadowe danie, które zasmakuje nawet największym niejadkom. To niebanalna alternatywa dla kotletów mielonych. Danie jest łatwe do przygotowania. Potrzebna są 2 kubki gotowanej soczewicy, 2 średnie cebule, 2 jajka, ¾ kubka mąki pszennej, sól i pierz, bułka tarta do obtaczania i olej do smażenia. Pokrojoną cebulę należy podsmażyć na patelni. Kolejny krok to zmiksowanie cebuli, soczewicy i jajek. Do powstałej masy trzeba dodać mąkę i wymieszać. Uformować kotlety, obtoczyć w  bułce tarte i usmażyć. Zdrowy i smaczny obiad gotowy. 

Zupa z soczewicy – to sycący i pożywny posiłek, inny niż do zupy, które goszczą na polskich stołach. Do jej przygotowania są potrzebne: 1 litr bulionu warzywnego, puszka soczewicy, puszka pomidorów, 1-2 cebule, 4 ząbki czosnku,  2 łyżki masła klarowanego lub oliwy, 150 g suchego makaronu, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, 100 ml śmietanki słodkiej 30 %, przyprawy: po łyżeczce soli, pieprzu i słodkiej papryk, garść siekanej pietruszki, oregano i tymianek. Cebulę i czosnek należy obrać, posiekać i podsmażyć na oliwie lub maśle. Gdy się zarumienią, można dodać bulin warzywny, soczewicę z puszki, pomidory. Po kilku minutach należy dodać przyprawy. Gdy zupa gotuje się, można przygotować makaron. Powinien być al dente, ponieważ będzie dodawany do wrzącej zupy i zmięknie. Pod koniec gotowania do zupy należy dodać słodką śmietankę i przecier pomidorowy oraz makaron. Zupa jest gotowa do spożycia. 

Warto przeczytać!  Czym jest zielona kawa? Jakie ma właściwości?

Potraw z soczewicy jest mnóstwo. Warto włączyć je do swojego jadłospisu, są smaczne, pożywne i zdrowe. 

DTK