Ubezpieczenie samochodu – co warto wiedzieć nim skorzysta się z danej oferty?

Piękna młoda kobieta za kierownicą samochodu
Istnieje coraz więcej ofert kupna ubezpieczenia online, czyli nie wychodząc z domu o każdej porze dnia i nocy | fot.: stock.adobe.com

Powstaje coraz więcej firm, które oferują ubezpieczenia komunikacyjne, czyli inaczej ubezpieczenia na samochód. Codziennie jesteśmy świadkami różnych reklam, w radiu, w telewizji, w gazetach lub przeglądając różne strony internetowe. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, co jest ważne i na co należy zwrócić uwagę kupując taką ofertę?

Ubezpieczenie tradycyjne czy online?

Istnieje coraz więcej ofert kupna ubezpieczenia online, czyli nie wychodząc z domu o każdej porze dnia i nocy. Jest to całkiem wygodna opcja, jednak czy jest ona dobra? Kupno ubezpieczenia online jest wygodną opcją, jednak jeśli zdecydujesz się na zawarcie polisy w tradycyjny sposób jesteś w stanie dowiedzieć się więcej i można dokładnie przeanalizować konkretną ofertę. Jest to ważny aspekt, warto zapytać się co robić w razie szkody, pod jaki numer zadzwonić czy w razie jakichkolwiek pytań lub problemów można się udać do tego biura i poprosić o pomoc. 

Warto przeczytać!  Historia motoryzacji: od Forda T do Tesli

Rodzaje ubezpieczeń

Istnieje podział na ubezpieczenie obowiązkowe(czyli OC) oraz dobrowolne. Czasami można się pogubić w tych wszystkich ubezpieczeniach, gdyż firmy teraz wymyślają i wprowadzają do swojej oferty coraz to nowsze warianty ubezpieczeń – ubezpieczenie szyb, opony, koła, braku paliwa. Więc oto mały poradnik:

OC – czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej- to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie jaką musi wykupić każdy posiadacz samochodu. Bez tej polisy nie można wyjechać autem na drogę, a dodatkowo za brak polisy naliczane są kary finansowe(według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i UFG). Ubezpieczenie OC daje gwarancję, że ubezpieczyciel pokryje szkody, które zostaną wyrządzone innym uczestnikom zdarzenia – zarówno szkody na mieniu, jak również osobowe i zdrowotne. Jeśli wydarzy się jakaś szkoda, a kierowca nie będzie miał ubezpieczenia to za wszystkie szkody musi płacić z własnej kieszeni. Dodatkowo warto zauważyć, że ubezpieczenie automatycznie się przedłuża w przypadku kontynuacji i jeśli chcemy zrezygnować z danej oferty to musimy to zrobić dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Natomiast w przypadku OC nabywcy(czyli po zakupie pojazdu) ubezpieczenie wygasa i nie przedłuży się. 

Warto przeczytać!  Detailing dla każdego pojazdu - Car valeting

AC – czyli Auto Casco – jest to ubezpieczenie dobrowolne, które chroni pojazd w przypadku szkody z winy właściciela, lub katastrof, a także w przypadku kradzieży. Cena takiego ubezpieczenia zależy od wartości samochodu i pakietu na jaki się decydujemy. Niestety, istnieje limit wieku pojazdu. 

NNW kierowcy i pasażera – to kolejne ubezpieczenie dobrowolne, chroniące kierowce oraz wszystkich pasażerów. Gwarantuje ono ochronę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w wyniku śmierci. Do uszkodzenia musi dojść w przypadku: wsiadania lub wysiadania z pojazdu, podczas jazdy, postoju, upadku, wybuchu lub pożaru pojazdu. Sumy ubezpieczeń są różne, zazwyczaj zaczynają się od 5000 zł

Assistance – to również ubezpieczenie dodatkowe, inaczej tzw holowanie. Zapewnia pomoc techniczną, lub holowanie pojazdu w przypadku awarii lub wypadku. Oczywiście limity holowania i pakiety są różne w zależności od oferty. Niektóre firmy dodatkowo oferują pomoc tłumacza, kontynuację podróżny, zakwaterowanie – są to przydatne rzeczy zwłaszcza jeśli decydujemy się na podróż poza granice naszego kraju. 

Warto przeczytać!  Najdroższe marki samochodowe na świecie – co wpływa na ich ekskluzywność?

Nadal najchętniej wybieraną metodą zakupu polisy ubezpieczeniowej jest metoda tradycyjna, czyli w oddziale lub u agenta. 

OJU