Rozpoczynając swoją przygodę z treningiem, często zastanawiamy się, który rodzaj aktywności fizycznej wybrać. Słaba wiedza na temat korzyści, jakie niosą ze sobą różne formy ćwiczeń i wybór nieodpowiednich może skutkować brakiem efektów. Jak więc dobrać aktywność, by osiągnąć swoje cele treningowe? Jakie korzyści dają ćwiczenia siłowe, a co zyskamy, gdy do planu treningowego wpleciemy cardio?
Ćwiczenia siłowe a cardio – który trening wybrać?
Aktywność fizyczna to nieodłączny element zdrowego stylu życia cieszy więc fakt, że coraz więcej ludzi regularnie uprawia sport. Często jednak nie zastanawiamy się, który trening będzie sprzymierzeńcem do osiągnięcia stawianych przed sobą celów. Mężczyźni najczęściej wybierają ćwiczenia siłowe, kobiety zaś wolą grupowe zajęcia. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każda aktywność fizyczna jest dobra i przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Jednak jeśli marzymy o zbudowaniu i podniesieniu pośladków, czy widocznych mięśniach nóg i brzucha, a trening opiera się tylko i wyłącznie na bieganiu, bądź jeździe na rowerze, to efekty mogą rozczarować. Aby więc czerpać radość z aktywności fizycznej, osiągając przy tym założony cel, należy wybrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń.
Trening cardio – sprzymierzeniec w walce o dobrą kondycję i utratę kilogramów
Szukając informacji na temat szybkiego sposobu na utratę zbędnych kilogramów, na pewno natkniemy się na wzmiankę o treningu cardio. Co to za ćwiczenia? Cardio to trening wytrzymałościowy o różnym stopniu intensywności. Często kojarzony jest z bieganiem, jazdą na rowerze, rolkach czy skakaniem na skakance. Jednak nawet szybki chód może być dobrym treningiem, jeśli tylko uda nam się przyspieszyć oddech oraz tętno. Cardio zwiększa wydolność serca i pozwala spalić mnóstwo kalorii. Duży wybór ćwiczeń oraz stopnia ich intensywności sprawia, że jest to trening dobry zarówno dla początkujących, jak i bardzo aktywnych osób. Trening wytrzymałościowy można wykonywać na wiele sposobów zarówno na siłowni, w domu, jak i w plenerze. Możliwość wyboru aktywności, którą się lubi, powoduje, że trening jest wykonywany z przyjemnością i szybko przynosi efekty wizualne oraz sprawnościowe. Regularne cardio w połączeniu ze zdrową dietą pozwala pozbyć się nadprogramowych centymetrów z różnych partii ciała, poprawia kondycję oraz wytrzymałość. Taki rodzaj ćwiczeń wpływa również na jakość snu oraz redukuje stres. Korzyści, które daje regularny trening wytrzymałościowy, są ogromne, jednak z biegiem czasu mogą okazać się niewystarczające. Cardio pomaga zgubić zbędne kilogramy, jednak nie pomoże zwiększyć masy mięśniowej. Aby zbudować oraz poprawić wygląd mięśni, warto wpleść do treningu ćwiczenia siłowe.
Trening siłowy – dlaczego warto ćwiczyć z obciążeniem?
Jeszcze do niedawna powszechne było przekonanie, że trening siłowy przeznaczony jest tylko dla mężczyzn. Obecnie bardzo dużo kobiet decyduje się na taki rodzaj aktywności fizycznej. Trening siłowy polega na wykonywaniu ćwiczeń na różne partie mięśniowe przy użyciu obciążenia. Może to być trójbój/sztanga, hantle, kettelbell, a nawet butelki z wodą. Dodatkowe kilogramy doskonale angażują do pracy wszystkie partie mięśniowe, zwiększają wytrzymałość oraz siłę organizmu. Opanowanie poprawnej techniki poszczególnych ćwiczeń pozwala na lepsze czucie i kontrolę własnego ciała. Przekłada się to na utrzymanie prawidłowej postawy ciała na co dzień, a także poprawę koordynacji ruchowej. Dzięki odpowiedniej formie treningu siłowego można zwiększyć masę mięśniową, ale również wysmuklić i wyszczuplić sylwetkę. Regularne treningi pomagają zmniejszyć cellulit, z którym zmaga się spora liczba kobiet oraz poprawić sprężystość i elastyczność skóry.
Ćwiczenia siłowe oraz cardio to dwa zupełnie inne typy aktywności. Zamiast wybierać pomiędzy nimi, warto tak skonstruować plan treningowy, by znalazły się w nim zarówno ćwiczenia z obciążeniem, jak i wytrzymałościowe. Podczas budowania masy mięśniowej, cardio pomoże utrzymać ciało w dobrej kondycji, natomiast ćwiczenia siłowe wykonywane na redukcji wpłyną pozytywnie na wygląd mięśni i jakość skóry.
KKU