Trening bokserski – więcej niż tylko walka

mężczyzna boks
Trening bokserski to rozwój nie tylko ciała, ale także ducha. Ćwiczymy umiejętność skupienia, pewność siebie i przełamywanie strachu| fot.: stock.adobe.com

Trening bokserski to coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, która pozwala nie tylko na naukę walki, ale także na zachowanie świetnej sylwetki oraz sprawności fizycznej. W tym artykule dowiesz się, co warto wiedzieć o treningu bokserskim oraz o jego pozytywnych skutkach.

Korzyści z treningu bokserskiego

Trening bokserski, oprócz dobrze znanych zalet, takich jak poprawa sprawności i wytrzymałości organizmu, oraz oczywiście nauka walki, posiada także inne, mniej znane zalety. Po pierwsze boks to wielkie wyzwanie nie tylko dla naszego ciała, ale także dla umysłu. Wyzwanie, jakim jest walka z inną osobą, nauczy nas stawiania czoła przeciwnością oraz przełamywania strachu. Dzięki temu zbudujesz pewność siebie w każdej sytuacji – nie tylko na ringu. Kolejną zaletą treningów bokserskich jest pozyskanie umiejętności, jaką jest skupienie się na wykonywanej czynności. Żyjemy w czasach, gdzie wszystko chcę przyciągnąć naszą uwagę. Krótkie filmiki, reklamy i inne rozpraszacze skutecznie odciągają nas od naszych postanowień i celów. Trening bokserski nauczy Cię skupienia na tu i teraz. Ta umiejętność przyda się nie tylko podczas walki, ale także w codziennych sytuacjach. Jeżeli chodzi o aspekty fizyczne, treningi bokserskie świetnie uczą koordynacji ruchowej, zwinności oraz refleksu. W wyniku intensywnych uderzeń rozwijasz także siłę mięśniową. Trening bokserski jest jednym z najlepszych sposobów na zrzucenie wagi. Na jednym treningu trwającym godzinę jesteś w stanie spalić od 200 do nawet 400 kcal. 

Warto przeczytać!  Dziesięć zasad jogina: droga do harmonii i wewnętrznego spokoju

Zasady treningu bokserskiego 

Wiele osób oglądających walki boksu nie dostrzega w tym nic specjalnego. Rzeczywiście można odnosić takie wrażenie do momentu, kiedy nie zrobimy pierwszego treningu bokserskiego. Od tego, jak zawodnik będzie prezentował się podczas walki, zależy niewyobrażalna ilość czynników. Są to m.in. czas reakcji, kondycja, refleks, zwinność, ustawienie nóg. Są to tylko przykłady, a w rzeczywistości jest ich dużo więcej. Z pozoru najmniejsze rzeczy mają ogromny wpływ na przebieg walki. Dlatego tak ważny jest dobrze zaplanowany trening bokserski. Jak we wszystkim, tak i w treningach bokserskich potrzebna jest praktyka. W tym przypadku będą to sparingi. Bez nich nie będziemy w stanie przygotować się psychicznie do prawdziwej walki. Wykonanie pewnej kombinacji ciosów będzie znacznie łatwiejsze na worku treningowym niż na prawdziwym człowieku. Podczas sparingów zawodnik uczy się m.in.: dostosowywać do różnych stylów przeciwników, poznają różne sytuacje walki, uczą się kontrolować dystans, rytm i tempo walki. Dobrze zaplanowany trening powinien obejmować także płaszczyzny tego sportu takie jak: 

Warto przeczytać!  Rugby, czyli trening siłowy i kondycyjny: Budowanie formy fizycznej zawodników

Płaszczyzna techniczna – W boksie technika ma kluczowe znaczenie. Błędne trzymanie gardy albo złe wyprowadzanie ciosów może zostać wykorzystane przez przeciwnika. Dlatego każda, nawet z pozoru prosta kombinacja ciosów, musi zostać opanowana do perfekcji, zanim będzie mogła być użyta w praktyce. 

Płaszczyzna kondycyjna – Nawet jeżeli opanujemy technikę do perfekcji, to bez kondycji nie damy radę wykorzystać tego w walce. Boks jest nie zwykle męczącym sportem. Już nawet po kilku minutach walki często nie ma sił, aby poprawnie trzymać gardę. Dlatego dobrze zaprojektowany trening bokserski w większości będzie opierał się na poprawieniu kondycji.

Płaszczyzna taktyczna – Boks to nie tylko siła fizyczna, ale także umiejętność czytania sytuacji w ringu i podejmowania odpowiednich decyzji taktycznych. Łączy się to ściśle z czasem reakcji, ponieważ bez niego nie zdążymy zareagować na sytuację, która dzieje się w ringu.

Warto przeczytać!  Judo: łagodna droga

Podsumowanie

Trening bokserski to rozwój nie tylko ciała, ale także ducha. Ćwiczymy umiejętność skupienia, pewność siebie i przełamywanie strachu. Na treningach bokserskich trenujemy naszą kondycję, zwinność, siłę oraz oczywiście umiejętność walki. Dobrze zaplanowany trening bokserski powinien obejmować płaszczyznę techniczną, kondycyjną i taktyczną. Jak widać boks to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Nawet jeżeli nie planujemy profesjonalnych walk, to treningi boksu świetnie wpłyną na inne aspekty naszego życia.

DOR