Tofu jest mało popularnym produktem w naszym kraju. Większość z nas nie wie jak go podawać i przyrządzać. A szkoda, ponieważ tofu obok bogatych właściwości odżywczych, posiada także uniwersalny smak, który może wzbogacić niejedno danie.
Czym jest tofu i dlaczego warto je spożywać?
Tofu to nic innego jak rodzaj sprasowanego twarogu, który otrzymuje się z mleka sojowego poddanego procesowi koagulacji. Choć samo tofu nie posiada wyraźnego smaku i aromatu, to zawiera wiele cennych składników odżywczych. Przede wszystkim jest źródłem białka sojowego, wapnia, magnezu i fosforu, a także zawiera fitoestrogeny – substancje zbliżone do naturalnie występujących w organizmie estrogenów. Dobroczynne właściwości tofu potwierdzają liczne badania naukowe. Składniki zawarte w sojowym twarogu zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty, raka piersi, a także obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Korzyści płynące z włączenia tego produktu do naszego menu są duże, dlatego warto poznać proste przepisy z tofu w roli głównej.
Jak spożywać tofu ?
Po zakupie, tofu należy wyjąć z opakowania, odsączyć z zalewy i osuszyć papierowym ręcznikiem. Sprasowany twaróg można pokroić w kostkę lub plastry, smażyć na patelni, grillować lub dodać do sałatek. Tofu najlepiej smakuje gdy jest ciepłe, z dodatkiem sosu sojowego lub żurawiny. Warto więc podawać go zaraz po zdjęciu z patelni lub grilla. Ciepłe tofu staje się miękkie i sprężyste. Kiedy stygnie staje się gumowate i mało smaczne. Tofu jest powszechnie używane w kuchni japońskiej oraz chińskiej. Zazwyczaj stanowi dodatek do dań gorących z makaronem, zup i wielu sosów.
Sprawdzone przepisy z wykorzystaniem tofu
Grilowane tofu z sosem żurawinowym
Składniki :
– porcja tofu
– sos żurawinowy
– odrobina oleju
Tofu należy odsączyć z zalewy i dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Tak przygotowane tofu kroimy na plastry i układamy na blaszce piekarnika. Całość skrapiamy niewielką ilością oleju. Blachę wkładamy do piekarnika z funkcją grilla na około 8 minut. Tofu nie może się spalić, a jedynie zarumienić na lekko złoty kolor. Tuż przed końcem, smarujemy każdy kawałek tofu sosem żurawinowym i ponownie umieszczamy w piekarniku. Tak przygotowane tofu należy podawać zaraz po wyjęciu z piekarnika.
Tofu z makaronem i brokułami w sosie pomidorowym
Składniki:
– porcja tofu
– jeden brokuł
– makaron ryżowy
– puszka pomidorów krojonych bez skórki
– olej
– sól i pieprz
Tofu odsączamy z zalewy i dokładnie suszymy. Kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju na lekko złoty kolor. W tym czasie w osolonej wodzie gotujemy brokuły oraz makaron ryżowy. Miękkie, ale nie rozgotowane brokuły odsączamy i dodajemy do tofu. Całość smażymy delikatnie mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pomidory z puszki, chwilę gotujemy i doprawiamy do smaku. Zawartość patelni delikatnie mieszamy z ugotowanym makaronem ryżowym.
Curry z tofu i kurczakiem podawane z ryżem
Składniki:
– porcja tofu
– jedna duża pierś z kurczaka
– torebka ryżu basmati
– dwie łyżeczki przyprawy curru
– sól i pieprz
– olej
Ryż gotujemy w osolonej wodzie. Na patelnię wlewamy sporą ilość oleju i pokrojonego w kostkę kurczaka. Całość smażymy chwilę, dodajemy curry, pieprz i sól. Smażymy dwie minuty i dodajemy pokrojone w kostkę tofu. Kontynuujemy smażenie, aż tofu się zarumieni. Ugotowany ryż przekładamy na talerz, obok wykładamy porcje tofu z kurczakiem. Danie doskonale smakuje z zielonym ogórkiem.
Zastosowań tofu jest bardzo wiele. Ze względu na swój uniwersalny i mało wyrazisty smak, może być podawany zarówno w sosach, zupach czy daniach głównych, ale także jako smaczna przekąska sama w sobie.
KKK