Każdy specjalista ma swoją własną wyprawkę. Dotyczy to również fotografa, który oprócz aparatu potrzebuje kilku akcesoriów, aby zadbać o odpowiednie ujęcie, filtr i ostateczny wygląd zdjęcia. Im bardziej sprofesjonalizowany fotograf, tym więcej dodatków potrzebuje. Od czego warto zacząć?
Akcesoria optyczne
Podstawą są obiektywy, które dzielimy na stało- i zmiennoogniskowe. Pierwsze posiadają stałe parametry, a drugie zmienne, dzięki czemu można ustawiać zoom, zbliżenie, czy oddalenie. Kolejne rozróżnienie wskazuje na obiektywy ultraszerokokątne/szerokokątne (szerokie ujęcie, do krajobrazów), standardowe (np. do fotografii reportażowej) i teleobiektywy (fotografia odległych obiektów). Innym ważnym elementem wyposażenia są filtry, których istnieje kilka rodzajów. Są wygodne w użyciu, można je w dowolnej chwili dokręcić do obiektywu i zmienić wygląd zdjęcia. Wśród nich dostępny jest filtr UV, który pełni funkcję ochronną, szczególnie istotną w warunkach, gdzie jest piasek czy kamienie. W słoneczny dzień warto mieć filtr połówkowy szary, który przeciwdziała prześwietleniu, zaciemniając konkretną, wybraną przez fotografa, część obiektywu.
Akcesoria dodatkowe
Poza podstawowym wyposażeniem fotografa ważne są również dodatki, które usprawniają jego pracę. Wśród nich warto wymienić plecak lub torbę fotograficzną niezbędne do przechowywania i przenoszenia sprzętu. Wybór na rynku jest naprawdę duży, dlatego bez problemu można dopasować odpowiedni jej model do własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że torba lepiej pasuje do garnituru, a plecak jest bardziej praktyczny przy dłuższych wędrówkach. Kolejnym elementem jest statyw, który pozwala unieruchomić aparat w czasie wykonywania zdjęcia, jak i zapewnić dobrą fotografię nocną. Usuwa także problem poruszonych zdjęć „z ręki”. Blenda to płaska tarcza, która może mieć powierzchnię różnej wielkości, dzięki czemu pozwala prawidłowo dopasować oświetlenie i fotografować obiekty znajdujące się nawet w środku, w ostrym słońcu. Biorąc pod uwagę efekt, jaki chcemy osiągnąć, mogą być wykorzystywane do skupiania światła lub rozpraszania czy zmiękczania. Innym elementem jest lampa błyskowa. Niemniej, przez profesjonalistów jest rzadko stosowana do fotografii nocnej z powodu sztucznego światło, które wytwarza. Znajduje natomiast zastosowanie w ciągu dnia, np. do fotografowania obiektów, które ustawione są pod słońce, tak, aby prawidłowo je doświetlić. Kolejnym przydatnym produktem może być zestaw do czyszczenia. Jego ważną częścią jest pen do przecierania szkieł, szmatka z mikrofibry, gruszka oraz pędzelek.
Jak widać szeroki wybór akcesoriów fotograficznych bez problemu pozwala stworzyć komfortowy i praktyczny zestaw do pracy. Liczba niezbędnych dodatków różni się jednak w zależności o d umiejętności czy stopnia zaawansowania fotografa, a tak ze rodzaju zdjęć, które wykonuje i jaki efekt chce osiągnąć. Wraz z rozwojem umiejętności i pasji do fotografii zestaw można powiększać, dodając kolejne akcesoria i ciesząc się z ich funkcjonalności.
IIM