Wielu ludzi uwielbia piękne akwaria pełne kolorowych rybek. Jednak początkujące osoby, powinny wybierać takie osobniki, które nie mają dużych wymagań i są łatwe w hodowli. Należy znać podstawowe zasady dotyczące łączenia poszczególnych gatunków.
Podstawowe zasady w zakładaniu akwarium domowego
Na początku swojej przygody z hodowlą rybek warto wybierać łatwe gatunki w hodowli. Nie należy decydować się na te niespotykane o dużych wymaganiach. Przed zakupem, trzeba zapoznać się z zasadami łączenia rybek. Nie wszystkie gatunki mogą przebywać w jednym akwarium. Każda z nich ma nieco inne wymagania odnośnie do odpowiedniego pH wody, temperatury, czy nawet spożywanych pokarmów. Warto zdecydować się na maksymalnie 2-3 różne gatunki, które mają takie same preferencje co do otoczenia. Należy kierować się zasadą, im mniej, tym lepiej. Każda z rybek potrzebuje około 5 litrów wody, dlatego decydując się na większą ilość, należy zainwestować w odpowiednio duże akwarium. Podczas zakupu odpowiedniego miejsca dla ryb, trzeba zainwestować w szereg przedmiotów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie. Ważne jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie. Kolejną niezbędną rzeczą jest filtr, który umożliwia zachowanie prawidłowej czystości. Większość gatunków lubi ciepłą wodę, więc ważne jest dobranie odpowiedniej grzałki oraz termometru umożliwiającego kontrolowanie temperatury. Nie należy zapominać o napowietrzaczu, który dostarczy dodatkowego tlenu rybom.
Najłatwiejsze gatunki dla początkujących
Dokonując wyboru odpowiednich rybek, warto sprawdzić ich charakterystykę. Dla początkujących miłośników akwarystyki, zalecane są te o niskich wymaganiach. Trudniejsze gatunki w hodowli warto pozostawić na późniejszy okres. Do jednych z lepszych rybek dla początkujących zaliczamy:
- Gupiki (Pawie Oczka) – są to spokojne rybki. Tolerują dosyć duży zakres temperatury od 20 do 28 stopni. Woda powinna mieć lekko zasadowy odczyn oraz być czysta. Można je łączyć z takimi gatunkami jak Molinezje oraz Mieczyki.
- Drobniczki – charakteryzują się dużą wytrzymałością na niską temperaturę. Znoszą spadki nawet do 15 stopni. Potrzebują dużej przestrzeni oraz różnych elementów, w których mogą się ukryć.
- Mieczyki Hellera – należą do rybek, które lubią temperaturę w granicach 20-24 stopni. Woda powinna mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Warto pamiętać, że żyją parami, dlatego należy zakupić dwa osobniki. Jednakże w akwarium nie powinno być więcej niż 4 rybki, ponieważ mogą stać się agresywne.
- Danio pręgowany – jest to gatunek ryb stadnych, dlatego w jednym akwarium, które nie powinno mieć mniej niż 60 litrów, powinno znajdować się kilka osobników. Temperatura wody powinna znajdować się w granicach 20-25 stopni, jednak wytrzymuje do 18 stopni.
- Neony czerwone – należy hodować je w większych grupach około 8 do 10 osobników. Akwarium nie powinno mieć silnego oświetlenia. Odczyn wody powinien być kwaśny, a temperatura najlepiej, aby mieściła się w granicach od 21 do 25 stopni.
Przed założeniem akwarium, warto zainteresować się, jakie wymagania ma dany gatunek. Istotne jest posiadanie wiedzy z zakresu łączenia ryb w jednym akwenie, tak aby czuły się dobrze, miały podobne wymagania co do warunków oraz nie były agresywne.
NCZ