Archeologia to nauka o dawnych cywilizacjach, badająca i zgłębiająca przeszłość człowieka na podstawie znalezionych w ziemi szczątków, narzędzi, rękodzieł i wielu innych przedmiotów związanych z działalnością materialną i kulturową człowieka. Na całym świecie nie brakuje ciekawych miejsc, w których można odkryć prawdziwe skarby przeszłości. Badacze, pasjonaci archeologii, oraz naukowcy przemierzają świat w poszukiwaniach interesujących okazów, które finalnie najczęściej trafiają do muzeów narodowych lub archeologicznych.
Czy warto podążać śladami archeologii?
Najciekawsze miejsca w na świecie dla prawdziwych pasjonatów archeologii z pewnością dają nam możliwość rozwinięcia swoich skrzydeł w dziedzinie archeologii. Podstawowymi rodzajami źródeł dla tej niesamowitej nauki są nawarstwienia ziemne i znajdujące się w nich wytwory ludzkich rąk oraz szczątki ludzi, roślin i zwierząt.
W ciągu ostatnich kilku lat archeolodzy z całego świata pochwalili się m.in. odkryciem złotego skarbu w katedrze w Bydgoszczy, odnalezieniem czaszki Homo sapiens w Grecji (mającej około 200 tys. lat), odkryciem mumii mnicha z XII wieku oraz odnalezieniem aż 30 skamieniałych jaj dinozaurów. Jak widać nie wszystko zostało jeszcze znalezione i odkryte, dlatego warto podążać śladami archeologicznych szlaków.
Zarówno polskie ziemie, jak i dalekie zakątki naszej planety skrywają w sobie wiele nieodkrytych znalezisk. Na początek warto oczywiście wybrać studia archeologiczne, które otworzą nam furtkę do niesamowitego świata podziemnych skarbów oraz dadzą niezbędne uprawnienia do wykonywania tego oryginalnego zawodu. Wybierając taką profesję należy jednak pamiętać, że poszukiwania archeologicznych okryć to długofalowa i żmudna praca, która daje jednak wieloletnią możliwość zdobywania wiedzy z zakresu historii, poznawania odległych krajów i co najważniejsze – pasjonujące przeżycia.
Jakie są najbardziej ciekawe obszary dla poszukiwań archeologicznych?
Tradycyjnie od wielu dziesiątek lat archeolodzy badają obszary Włoch, Egiptu, Turcji, Grecji oraz Tunezji. Również Laos, Sri Lanka, Peru, Kambodża i Meksyk oraz rozległa Australia są stałym celem w procesie rozwiązywania zagadek pradawnych cywilizacji. Praktycznie tylko na dalekiej Antarktydzie nie ma jeszcze profesjonalnych stanowisk archeologicznych.
W Polsce wiele obecnych wykopalisk związanych jest z aktualnymi inwestycjami budowlanymi oraz drogowymi. Podczas ich tworzenia niezbędne są inwentaryzacje archeologiczne, wykonywane na terenach wybranej inwestycji. W takich sytuacjach często dochodzi do odkrywania np. starych cmentarzysk lub całych osad.
Także polskie ziemie zawierają niezwykłe tajemnice cywilizacyjne, nawet sprzed 5500 lat! Archeolodzy nazwali to kulturą pucharów lejkowatych (od nazwy zachowanych z tego okresu naczyń w kształcie lejków).
Skarby ukryte w ziemi mają różnorodny charakter – i nie zawsze jest to kamień szlachetny, złoto lub drogocenne monety. Dla prawdziwych pasjonatów archeologii każdy wykopany garnek, siekierka, lub naczynie jest wspaniałym odkryciem bardziej pasjonującym niż nie jeden drogocenny skarb.
AKO