Zakup samochodu zawsze stanowi duże wyzwanie, jednak jest ono tym trudniejsze, im więcej osób pojazd ma pomieścić. Powiększająca się rodzina zwykle wymaga zmiany dotychczasowego samochodu na nowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Miejsca nigdy za wiele
Gdy w drodze na świat jest pierwszy maluszek, zwykle nie przywiązujemy dużej wagi do tego, aby zakupić duże, mogące wiele osób i rzeczy pomieścić auto. Tymczasem w przypadku, gdy spodziewamy się kolejnego dziecka, mała ilość wolnej przestrzeni może stać się bardzo problematyczna. Mowa tu oczywiście o bagażniku, który powinien być jak najbardziej pojemny. Dlaczego? Podróżując z dzieckiem będziemy potrzebowali wózka, całego wyposażenia maluszka (kosmetyki, ubranka), a może nawet i łóżeczka turystycznego. Z tego też powodu egzaminu mogą nie zdać sedany, których bagażniki są stosunkowo wąskie. O wiele lepiej sprawdzi się tak zwany MPV, czyli auto wielozadaniowe z przesuwanymi tylnymi drzwiami i pojemnym bagażnikiem. Sedany z jednego jeszcze powodu nie cieszą się powodzeniem wśród rodzin wielodzietnych. Otóż z tyłu są one zwykle w stanie pomieścić jedynie dwa foteliki, co dodatkowo nie pozostawia wolnej przestrzeni na przykład dla czworonoga, który podróżuje z rodziną. Dobrze jest więc – o ile to możliwe – zdecydować się na samochód z siedmioma siedzeniami, w tym dwoma składanymi. Dzięki temu w razie potrzeby zyskamy dodatkowe miejsce oraz nie będziemy mieć problemu z przewiezieniem dodatkowej liczby osób.
Czego potrzebuje rodzina?
Samochód powinien być dobrany nie tylko do ilości dzieci, ale również do potrzeb całej rodziny. Podstawową potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto wybierać samochody, które znajdują się wysoko w rankingach Euro NCAP. Należy zwrócić również uwagę na to, aby w aucie była możliwość wyłączenia przedniej poduszki powietrznej. Jest to bardzo ważne, gdy chcemy posadzić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu. Wbrew pozorom taka sytuacja wcale nie zdarza się rzadko, jednak zawsze należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej. Coraz częściej można także nabyć samochód z osłonami przeciwsłonecznymi z filtrami UV, co jest bardzo korzystne nie tylko dla dzieci, ale i wszystkich pasażerów. Samochód powinien również posiadać możliwość regulowania nawiewu na poszczególne siedzenia tylne. Dzieci są bowiem bardzo wrażliwe na zbyt chłodne powietrze, jakie dociera do nich z klimatyzacji, dlatego powinniśmy mieć możliwość odpowiedniego dostosowania nawiewu. Kolejną kwestią, mniej istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest wybór koloru tapicerki. Pamiętajmy, że jasne kolory szybko ulegną zabrudzeniom, dlatego mając małe dzieci lepiej decydować się na ciemne odcienie.
Każda rodzina ma własne preferencje dotyczące pojazdu, jakim porusza się na drodze. Warto jednak pamiętać o ogólnych wytycznych podczas dokonywania zakupu samochodu dla całej rodziny, tak aby spełniał on swoje podstawowe funkcje przez lata, a także posiadał różnego rodzaju udogodnienia dla wszystkich pasażerów.
DTK