Stanisław Lem – fascynująca historia polskiego mistrza science fiction

Stanisław Lem
Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora

Stanisław Lem to niekwestionowany mistrz polskiego science-fiction. Jego dzieła były tłumaczone na wiele języków i cieszą popularnością na całym świecie. Wyjaśniamy, kim był Lem i dlaczego zdobył sobie tak duże uznanie.

Stanisław Lem – krótka biografia

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku na obszarze II Rzeczypospolitej we Lwowie. Jego ojciec był lekarzem, a opisywany autor chciał iść w jego ślady i rozpoczął studia na Uniwersytecie Medycznym w swoim rodzinnym mieście. Pod koniec II wojny światowej rodzina Lemów przeniosła się do Krakowa, gdzie młody Stanisław kontynuował studia medyczne. W roku 1951 wydał powieść pt. “Astronauci”, która przyniosła mu uznanie na polskim rynku czytelniczym. Z czasem stał się jednym z największych twórców w historii gatunku science-fiction. W czasie stanu wojennego emigrował do RFN, a później do Wiednia. Co ciekawe, słynny amerykański auror książek science-fiction Philip K. Dick uważał Lema za nie istniejącą postać, wymyśloną na potrzeby sowieckiej propagandy. Bohater artykułu zmarł w Krakowie w roku 2006.

Warto przeczytać!  Kultowe filmy, które trzeba zobaczyć

Najważniejsze dzieła Stanisława Lema

Stanisław Lem to twórca wielu dzieł z gatunku science-fiction, satyry społecznej oraz filozofii. Dużą popularność przyniosły mu opowiadania z cyklów “Bajki robotów” i “Przygody pilota Pirxa”. Są to dzieła, które weszły do kanonu lektur w polskich szkołach i od kilku pokoleń pobudzają wyobraźnie młodszych miłośników fantastyki naukowej. Często poruszanym motywem książek Lema był kontakt z przedstawicielami obcej cywilizacji. Znalazł on swoje miejsce w takich powieściach jak: “Solaris”, “Niezwyciężony”, “Eden” oraz w “Dziennikach gwiazdowych”. Z czasem Lem zaczął odchodzić od tworzenia książek beletrystycznych, które zostały porzucone na rzecz literatury popularnonaukowej i dzieł stricte filozoficznych. Publikował eseje, w których odnosił się do bieżących tematów politycznych. Tworzone przez niego artykułu cieszyły się uznaniem nie tylko wśród miłośników fantastyki naukowej. Potrafił wyciągać wnioski dotyczące rozwoju cywilizacji ludzkiej, które znajdują potwierdzenie w dzisiejszych czasach. Co ciekawe, przewidział powstanie czytników e-booków wiele lat przed ich powstaniem. Ponadto już w latach 50tych XX wieku przepowiadał wynalezienie internetu i smartfonów.

Warto przeczytać!  Rękopis Wojnicza – w kręgu tajemnic i ciekawostek

Ekranizacje powieści Stanisława Lema

Pomimo bardzo długiej listy stworzonych dzieł Stanisław Lem nie doczekał się zbyt wielu ekranizacji swojej twórczości. Największą popularnością cieszą się filmowe adaptacje powieści “Solaris”. Pierwsza stworzona w 1972 roku przez słynnego radzieckie reżysera Andrieja Tarkowskiego została nagrodzona na festiwalu w Cannes. Druga powstała w 2002 roku w Stanach Zjednoczonych zapewniła Lemowi jeszcze większą popularność w krajach zachodnich. Warto wspomnieć o filmie pt. “Milcząca gwiazda”, który jest ekranizacją powieści “Astronauci”. Powstał w kooperacji twórców z NRD i Polski i stanowi najbardziej efektowny film science-fiction lat 60tych, który nie został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych.

Podsumowując, twórczość Stanisława Lema nie ogranicza się do klasycznych powieści fantastycznonaukowych. Jego dzieła zawierają wiele proroczych wizji i filozoficznych mądrości. Z tych powodów powinien być znany każdemu szanującemu się, polskiemu czytelnikowi.

Warto przeczytać!  Tajemnice Fleat House, Lucinda Riley

TNE