Skręcenie kostki – objawy i leczenie urazu

uraz kostki
Skręcenie stawu skokowego górnego jest związane z przekroczeniem naturalnego zakresu ruchu stopy, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich znajdujących się w tej okolicy | fot.: stock.adobe.com

Skręcenie kostki to jedna z najczęstszych kontuzji związanych z uprawianiem sportu i wykonywaniem codziennych aktywności. W większości przypadków do urazów stawu skokowego dochodzi podczas poruszania się po nierównym podłożu oraz w wyniku nagłej utraty równowagi. Jakie są objawy skręcenia kostki? Jak wygląda leczenie?

Objawy skręcenia kostki

Skręcenie stawu skokowego górnego jest związane z przekroczeniem naturalnego zakresu ruchu stopy, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich znajdujących się w tej okolicy. Uraz obejmuje torebkę stawową, mięśnie oraz więzadła stabilizujące kości, przez co efektem kontuzji są silne objawy bólowe zlokalizowane w okolicy kostki bocznej. Obrzęk pojawia się najczęściej już kilka godzin po incydencie urazowym i towarzyszy mu tkliwość skóry otaczającej staw skokowy. Osoba, która doznała urazu, ma problemy w swobodnym poruszaniu się i ze względu na wysoki poziom bólu, unika całkowitego obciążania danej kończyny dolnej. Po skręceniu kostki pojawia się również krwawy wysięk podskórny, który widoczny jest jako czerwono-fioletowe zasinienie, znajdujące się powyżej krawędzi bocznej stopy. Warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach skręcenie stawu skokowego wymaga wykonania dodatkowych badań obrazowych. Działania te służą wykluczeniu zwichnięcia, w przebiegu którego występują objawy zbliżone do tych związanych ze skręceniem stawu.

Warto przeczytać!  Triathlon - sport dla wytrwałych
skręcenie kostki
Skręcenie kostki to powszechna kontuzja, która rzadko wymaga stosowania leczenia inwazyjnego | fot.: stock.adobe.com

Leczenie skręcenia stawu skokowego – czy jest skomplikowane?

Skręcenie kostki to powszechna kontuzja, która rzadko wymaga stosowania leczenia inwazyjnego. Terapia zachowawcza opiera się na odpowiednim postępowaniu w okresie pourazowym, a także wdrożeniu technik ułatwiających powrót do sprawności sprzed incydentu.

W pierwszych godzinach po skręceniu kostki zaleca się korzystanie z zimnych okładów, które pozwalają na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Bardzo ważną elementem terapii jest unikanie obciążania stopy oraz jej odpowiednie uniesienie w trakcie trwania fazy ostrej. Przyspiesza to odpływ płynu limfatycznego i zmniejsza obrzęk oraz zasinienie kończyny. Większość lekarzy ortopedów zaleca również stosowanie opatrunków kompresyjnych, które poprawiają ukrwienie uszkodzonych struktur i zwiększają stabilizację stawu.

fizjoterapia kostki
Odpowiednie ćwiczenia wzmacniające siłę tkanek miękkich objętych uszkodzeniem, są szansą na odzyskanie pełnej sprawności i powrót do ulubionego sportu | fot.: stock.adobe.com

Czy warto stosować fizjoterapię po skręceniu stawu skokowego?

Po kilku lub kilkunastu dniach dolegliwości bólowe zmniejszają się, dzięki czemu możliwy jest powrót do aktywności dnia codziennego. Warto pamiętać jednak o tym, że istotną rolę w tej fazie odgrywa odpowiednie działanie fizjoterapeutyczne. U większości osób, po przebytym skręceniu stawu skokowego górnego, dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchu stopy i odnawiania się urazu w przyszłości. Odpowiednie ćwiczenia wzmacniające siłę tkanek miękkich objętych uszkodzeniem, są szansą na odzyskanie pełnej sprawności i powrót do ulubionego sportu.

Warto przeczytać!  Joga jako sposób na życie – nie tylko ćwiczenia

Skręcenie kostki jest bolesnym, lecz stosunkowo niegroźnym urazem. Podobnie jak każda inna kontuzja dotycząca narządu ruchu człowieka, wymaga stosowania się do podstawowych zasad leczenia, dzięki którym możliwy jest odzyskanie sprawności i pełnej funkcjonalności uszkodzonego stawu.

PKU