Kilka słów o właściwościach i zastosowaniu nasion chia

deser z chia
Znajdujące się w nasionach chia witaminy oraz składniki mineralne przyczyniają się do wydajniejszej pracy mózgu, lepszej koncentracji czy polepszenia pamięci | fot.: stock.adobe.com

Nasiona chia, określane zamiennie jako nasiona szałwii hiszpańskiej, stanowią ostatnio niezwykle popularny produkt spożywczy przypisywany do kategorii superfoods, czyli składników dostarczających dużą ilość składników odżywczych. Szałwia hiszpańska to roślina uprawiana dawniej przez Azteków, a jej nazwa pochodzi właśnie od określenia rośliny, z której jest pozyskiwana. Druga nazwa “chia” pochodzi najprawdopodobniej od słowa „chian”, które w języku nahuatl oznacza „oleisty”.

Właściwości nasion szałwii hiszpańskiej

Nasiona szałwii hiszpańskiej są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu tłuszczowego omega 3, którego ilość jest większa w nasionach niż w łososiu atlantyckim. Okazuje się, że chia zawiera również więcej wapnia niż w mleko oraz większą dawkę żelaza niż w szpinak, który słynie przecież z zawartości tego składnika. W związku z tym nasiona są idealnym produktem dla wegan i wegetarian, zwłaszcza że są doskonałym źródłem białka. Ponadto w nasionach znajdują się również: błonnik, potas, magnez czy fosfor.

Warto przeczytać!  Mindful eating – jak jeść świadomie?

Znajdujące się w nasionach chia witaminy oraz składniki mineralne przyczyniają się do wydajniejszej pracy mózgu, lepszej koncentracji czy polepszenia pamięci. Chia odpowiada również za wspieranie pracy układu nerwowego. Co więcej, nasiona chia mogą nawet delikatnie złagodzić objawy depresji oraz spowolnić lub zapobiec rozwojowi chorób i różnych dolegliwości, w tym: nadciśnieniu, demencji starczej, miażdżycy czy choroby wieńcowej. Warto również podkreślić jej pozytywny wpływ na efekty odchudzania oraz stymulację metabolizmu. Dzieje się tak głównie za sprawą właściwości nasion, które pęcznieją w żołądku tak jak popularne siemię. Dzięki temu zapewniają uczucie sytości na dłużej. Ponadto nasiona chia, bogate w błonnik pokarmowy, zapobiegają wielu chorobom cywilizacyjnym w skład, których wchodzi między innymi cukrzyca typu 2. Pomagają także w walce z insulinoopornością.

Warto przeczytać!  Męska kuchnia ze śliwką: smaki, które mocno grają

Zastosowania nasion chia

Nasiona chia znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle kulinarnym. Ich niepozorny kształt i wielkość, jest zdecydowanym atutem, podobnie jak właściwości prozdrowotne. Sprawdzają się zarówno w roli dodatku do sałatek i wypieków, jak i baza do przygotowania deserów. Co można zaserwować z użyciem nasion szałwii hiszpańskiej? Pomysłów jest naprawdę sporo, a ograniczeniem jest wyłącznie inwencja kucharza. Korzystając z nasiona chia, przygotowuje się zwykle:

  • smaczne koktajle, w których szałwia hiszpańska odpowiada za zagęszczanie płynu (np. koktajle owocowe, warzywne lub owocowo- warzywne),
  • puddingi, które stanowią podstawę deseru (nasiona chia można zalać mlekiem i pozostawić na noc, a następnie dodać ulubione owoce i posypać orzechami),
  • dodatek do sałatek, naleśników i omletów,
  • dodatek do musli, wypieków, pieczywa, mleka, jogurtów, a także kaszy czy ryżu.
Warto przeczytać!  Matcha – japońska bomba zdrowia

Abt przygotować smaczną potrawę na bazie chia, należy wcześniej namoczyć je, dzięki czemu spęcznieją. W formie dodatku (np. do sałatek czy bułek), wystarczą surowe nasiona.

IIM