Pojęcie takie jak grappling dla zdecydowanej większości z nas może brzmieć nieco enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak po prostu walka na chwyty. Słowo grappling zostało zapożyczone z języka angielskiego, dlatego właśnie dla niektórych brzmi ono obco. Jeżeli interesują nas sporty walki, najprawdopodobniej będziemy mieli z grapplingiem do czynienia. Warto byłoby więc dowiedzieć się czegoś na jego temat.
W jakich sportach walki wykorzystuje się chwyty?
Istnieje wiele różnych sportów walki. Niektóre z nich są do siebie nieco podobne, inne wcale. W wielu z nich wykorzystywane są różnego rodzaju chwyty. Mowa tu przede wszystkim o brazylijskim jiu-jitsu. Sport ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nawet wśród przedstawicielek płci pięknej. Grappling wykorzystywany jest również w judo. Do sportów opartych na chwytach zaliczyć trzeba także zapasy czy klasyczne ju-jitsu. Wspomnieć należy również o sporcie, który ma nieco enigmatyczną nazwę sambo.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje chwytów?
Jak już zaznaczono wyżej, w wielu sztukach walki wykorzystywane są chwyty. O jakich chwytach konkretnie mowa? Okazuje się, że jest ich naprawdę sporo. Do tych najpopularniejszych należy na pewno zaliczyć dźwignie, duszenia czy rzuty. Bardzo ważne jest to, aby konkretny chwyt został dopracowany do perfekcji. Ciągłe ćwiczenie się w wybranych technikach znacząco zwiększa nasze szanse na wygraną walkę. Co ciekawe, można mówić zarówno o tak zwanym grapplingu w parterze, jak i o grapplingu na stojąco. To, jak wygląda grappling w stójce zależy w dużej mierze od tego, z jakim konkretnie sportem mamy do czynienia. Warto zaznaczyć, że grappling na stojąco można wykorzystać zarówno w ofensywie, jak i w defensywie. W niektórych sportach wykorzystuje się zarówno grappling w pozycji stojącej, jak i w pozycji leżącej.
Co jeszcze warto mieć na uwadze?
Sporty oparte na chwytach wymagają rzecz jasna odpowiedniego przygotowania. Niemożliwe jest uprawianie sportów walki bez wcześniejszego treningu. Mogłoby to prowadzić między innymi do poważnych kontuzji. Jeżeli interesuje nas grappling i chcielibyśmy opanować jakiś konkretny sport walki, po prostu udajmy się do klubu sztuk walki. Takie kluby działają w zdecydowanej większości dużych i prężnie rozwijających się miast. Jeżeli nie wiemy, jaki konkretnie sport nam się podoba, możemy spróbować kilku różnych sztuk walki. Warto mieć świadomość tego, że niekiedy grappling jest łączony z uderzaniem. W niektórych sportach walki, dopuszcza się jednak wyłącznie uderzanie bądź tylko i wyłącznie chwyty. Nieprzestrzeganie zasad może okazać się przyczyną dyskwalifikacji, na przykład podczas zawodów.
Komu polecany jest grappling?
Walka na chwyty może przypaść do gustu zarówno mężczyznom, jak i przedstawicielkom płci pięknej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, aby wybrać odpowiedni dla siebie i dostosowany do swoich indywidualnych możliwości rodzaj sztuk walki. Dobrym pomysłem na początek może okazać się poznanie najważniejszych cech najpopularniejszych sportów walki. Grappling może być nie tylko ciekawą formą rozrywki. Znajomość niektórych chwytów może okazać się przydatna w kontekście samoobrony. Pomocna może okazać się na przykład nauka technik pozwalających na wyswobodzenie się z różnego rodzaju chwytów. Techniki samoobrony mogą okazać się wsparciem przede wszystkim dla kobiet. Wiele z nich często boi się bowiem wracać samotnie do domu. Sporty walki dodają także pewności siebie. Są więc idealne dla osób, które czują się niepewnie i pragną to zmienić. Dzięki walce na chwyty można także w znaczącym stopniu usprawnić swoje ciało. Staniemy się bardziej elastyczni i rozciągnięci. Rozbudowie ulegną również nasze mięśnie, zwłaszcza jeśli będziemy pamiętać o odpowiedniej diecie.
Grappling to nic innego jak walka na chwyty. Te zaś wykorzystywane są w naprawdę wielu sztukach walki. Mowa tu między innymi o brazylijskim jiu-jitsu. Grappling to przeciwieństwo sportów opartych głównie na uderzeniach, takich jak na przykład boks.
AUB