Dobry telewizor to w dzisiejszych czasach standardowe wyposażenie każdego domu. Technologia idzie naprzód, również coraz lepsze stają się telewizory, które są wyposażone w nowinki technologiczne. Jednak, aby mieć jeszcze lepsze odczucia kinowe w naszym domu, możemy sięgnąć po rzutnik (projektor), który zapewni niesamowite doznania. Projektor jest świetnym pomysłem, jednak na co zwrócić uwagę w momencie jego wyboru?
Rzutnik — jakie ma możliwości, a jakie ograniczenia, na co zwrócić uwagę?
Jedną z najważniejszych zalet projektora (i jednocześnie rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę) jest wielkość wyświetlanego obrazu. W podobnej cenie jak telewizor można kupić rzutnik, który pozwoli nam wyświetlać obraz kilkukrotnie większy niż ekran TV, choć będzie on w troszkę gorszej jakości. W cenie ok. 4000 zł zakupimy TV 4K o przekątnej od 55 do 65 cali. W tej samej cenie możemy nabyć projektor, którego jakość obrazu będzie niższa (Full HD), jednak rozmiar wyświetlanego obrazu może wynosić nawet 100 cali.
Wizja ekranu 100-calowego w naszym salonie rozbudza wyobraźnie. Jednak powinniśmy pamiętać, że taki projektor wymaga odpowiedniej ilości miejsca, a dokładniej musimy go postawić odpowiednio daleko od ściany. Kupując TV 65-calowy, zajmie on zdecydowanie mniej miejsca, ponieważ cały telewizor to w większości wypadków matryca + trochę elektroniki z tyłu urządzenia. Postawimy taki TV w salonie na odpowiednim miejscu i to by było na tyle. Jeśli chodzi o projektor, tutaj sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana. Od 1,5 metra do 2 metrów. Tyle potrzebują dystansu najczęściej wybierane projektory, aby w pełni wyświetlić obraz na ścianie. Oczywiście musimy również pamiętać, że na drodze światła projektora nie może być żadnych przeszkód. Mówiąc w skrócie, taki sprzęt nie nadaje się do małych pomieszczeń. Na rynku istnieją projektory ultra-krótkoogniskowe, które możemy postawić nawet kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Jedynym minusem takich projektów jest ich cena, znacznie wyższa od standardowych rzutników.
Wielką zaletą projektorów jest możliwość regulacji wielkości obrazu. Kupując TV 65-calowy, nie mamy możliwości zmiany rozmiaru ekranu, bez zmiany całości urządzenia.
Kolejną rzeczą, na jaką musimy zwrócić uwagę, jest cały dodatkowy osprzęt potrzebny do obsługi projektora. TV wyciągamy z pudełka, podłączamy do prądu i to tyle. W przypadku rzutnika musimy przygotować się na dodatkowe wydatki w postaci przewodów (i ich maskowania), systemu audio i opcjonalnie ekran.
Czy TV można całkowicie zastąpić rzutnikiem?
Projektor świetnie zastąpi telewizor w przypadku oglądania filmów, zdjęć lub programów. Niestety, sam rzutnik nie może być włączony non stop i powinien być używany maksymalnie przez parę godzin dziennie. Niektórym może przeszkadzać hałas, jaki wydobywa się z projektora w momencie jego działania. TV zaś jest urządzeniem bezgłośnym.
Rzutnik to świetny pomysł, ale musimy pamiętać o jego plusach i minusach
Projektor zapewni nam niezapomniane wrażenia podczas seansu. Jednak przed zakupem konkretnego urządzenia musimy zwrócić uwagę na parę rzeczy, które omawialiśmy w powyższym tekście: czy mamy wystarczająco dużo miejsca? Jeśli nie, czy możemy sobie pozwolić na większy wydatek, aby kupić inny model projektora. Zakupując projektor, musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami na osprzęt. No i najważniejsze pytanie dotyczy naszych potrzeb. Rzutnik to nie telewizor i nie możemy korzystać z niego 24h na dobę. Jeśli na każde z tych pytań znamy odpowiedź, a rzutnik oraz osprzęt jest w naszym zasięgu finansowym, nie pozostaje nic innego niż pójść na zakupy, a później cieszyć się kinowymi wrażeniami we własnym domu.
RTO