Udar mózgu – to trzeba wiedzieć

udar mózgu
Udar mózgu jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu | fot.: stocka.dobe.com

Udar mózgu to stan, który zagraża życiu człowieka. Jest to moment, w którym dopływ krwi do części mózgu zostaje zablokowany. Zazwyczaj udar pojawia się nagle, a symptomy są specyficzne. Jak objawia się udar mózgu? Jak go rozpoznać u osoby, z którą przebywamy albo u siebie? W jaki sposób można pomóc?

Rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny

Udar mózgu jest nazywany również zdarzeniem mózgowo-naczyniowym albo apopleksją, co po grecku oznacza paraliż. W wyniku nagłego uszkodzenia fragmentu mózgu, który powoduje zatrzymanie dopływu krwi pojawiają się objawy kliniczne. Udar można podzielić na dwa rodzaje : krwotoczny albo niedokrwienny. Czym się charakteryzują? Udar niedokrwienny mózgu pojawia się w większości przypadków. W jego przypadku tętnica, która zaopatruje mózg w krew ulega niedrożności. Powoduje to stan, w którym komórki mózgowe otrzymują mniejszą ilość krwi niż jest potrzebna albo nie otrzymują jej wcale. Przyczyną udaru niedokrwiennego w dużej ilości przypadków jest miażdżyca. Jest to choroba, która sprawia, że w tętnicach powstają blaszki miażdżycowe. Są one przeszkodami, w których skład wchodzi głównie cholesterol. W wyniku ich powstania w naczyniach krwionośnych zablokowany zostaje przepływ krwi. Postępująca miażdżyca sprawia, że blaszek pojawia się coraz więcej, a światło tętnicy ulega zwężeniu, czego końcowym efektem jest całkowite zablokowanie przepływu krwi. Drugim czynnikiem niedokrwiennego udaru mózgu może być zator. Jest to blokada tętnicy przez powstanie skrzepliny. Może ona utworzyć się w sercu lub żyłach kończyn. Powstanie zatoru może wystąpić także w wypadku pęknięcia blaszki miażdżycowej. Gdy do tego dojdzie i jej fragment lub całość oderwie się może ona dotrzeć do tętnicy mózgowej i sprawić, że ta zostanie zablokowana w wyniku czego powstanie udar niedokrwienny.

Warto przeczytać!  Niewybaczalne grzechy na siłowni

Rodzaje udaru mózgu: udar krwotoczny

Krwotoczny udar mózgu pojawia się zdecydowanie w mniejszej ilości przypadków. Inaczej nazywany jest wylewem. W trakcie wylewu pęknięciu ulega ściana tętnicy mózgowej, co prowadzi do przedostania się krwi poza naczynie, a to sprawia, że krew nie dopływa do tkanki mózgowej. Krew z pękniętego naczynia krwionośnego sprawia, że zaburzeniu ulega praca całego mózgu. Krwotoczny udar mózgu można podzielić na dwa rodzaje: krwotok śródmózgowy oraz krwotok podpajęczynówkowy. Pomimo tego, że udar krwotoczny pojawia się rzadziej niż udar niedokrwienny jego przebieg jest dużo bardziej skomplikowany i w dużej ilości przypadków prowadzi do niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Jakie są przyczyny i czynniki udarów?

Przyczyną, która najczęściej pojawia się w przypadku udarów jest nadciśnienie tętnicze. Ważne jest, by przy zdiagnozowaniu tej przypadłości kontrolować ciśnienie na bieżąco, gdyż jest to czynnik, na który mamy wpływ. Inne czynniki, które mogą spowodować udar to : choroby serca, otyłość, zespół bezdechu sennego, nieprawidłowa gospodarka lipidowa, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i cukrzyca. Są jeszcze czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu. Są to predyspozycje genetyczne, wiek oraz płeć. Udar częściej pojawia się u mężczyzn i osób, które skończyły 55 lat. Do najczęstszych objawów udaru mózgu należą: zaburzenia widzenia, niedowład kończyn (zwykle po jednej stronie ciała), problem z zachowaniem równowagi i utrzymaniem koordynacji ruchów, osłabienie mięśni twarzy, co może objawiać się opadaniem kącika ust. W przypadku udaru pojawia się silny ból głowy, do którego dochodzi bez żadnych wcześniejszych objawów. Niekiedy pojawia się niedowład mięśni gardła i języka, a w stanie ciężkim osoba traci przytomność. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z objawów należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. 

Warto przeczytać!  Przetworzona żywność – których produktów najlepiej unikać?

Jak zmniejszyć ryzyko udaru?

Udar mózgu jest stanem, który bezpośrednio zagraża życiu. W tym wypadku należy zrobić wszystko, żeby do niej nie doprowadzić. Profilaktycznie należy unikać chorób, które zwiększają ryzyko wystąpienia udaru. Jeżeli już się pojawią warto często konsultować ich przebieg z lekarzem. Dobrą profilaktyką będzie także ograniczenie stresu oraz regularne uprawianie sportu, które pozwoli utrzymać masę ciała na właściwym poziomie. Warto odstawić papierosy i alkohol. Dobrze jest na bieżąco kontrolować ciśnienie tętnicze oraz cukier we krwi. Warto także zadbać o właściwą dietę. Dzięki tym zabiegom łatwiej będzie zachować zdrowie, a pojawienie się udaru będzie mniej prawdopodobne.

KKU