Ostatnie badania naukowe pokazały, że to właśnie najmłodsi użytkownicy stają się częstszymi ofiarami przestępstw cybernetycznych. Coraz więcej dzieci posiada dostęp do komputera, w wyniku czego cyberprzestępcy opracowują działania, które w nieświadomy mogą wykorzystać niewiedzę pociech. Aby móc się przed tym bronić trzeba odpowiednio zabezpieczyć komputer. Jak to zrobić? Czy istnieją inne sposoby ochrony najmłodszych użytkowników?
Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie komputera przed dziećmi
Jednym z podstawowych, a jednocześnie najpopularniejszych sposobów jest wprowadzeni hasła na konto użytkownika. Najmłodsi użytkownicy mogą mieć problem z rozszyfrowaniem hasła. Warto pamiętać, aby także dla własnego bezpieczeństwa regularnie go zmieniać. Coraz więcej platform internetowych oferuje możliwość założenia ograniczonego konta, które zabezpiecza malucha przed niepożądanymi stronami. System Windows kilka lat temu wprowadził funkcję tak zwanej “kontroli rodzicielskiej”. Umożliwia ona między innymi:
- ograniczenia uruchamianych programów
- ustawianie maksymalnego czasu korzystania z urządzenia
- blokowanie oraz sprawdzanie niepewnych stron internetowych
- sprawdzenie ostatnich podejmowanych działań
Co więcej, nie każdy rodzic wie, że dziecku poniżej 13 roku życia można założyć specjalne konto Google. Sposoby te są skuteczne, jednak nie zapewnią całkowitej ochrony. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie przed dzieckiem niebezpiecznych witryn internetowych między innymi o tematyce pornograficznej. Warto temu zapobiegać aby oszczędzić najmłodszym traumy i nieprzyjemnych wspomnień.
Blokada i wprowadzanie ograniczeń
Oprócz wyżej wymienionych sposobów warto zwrócić uwagę również na inne możliwości. Możliwość ich uruchomienia zależy od posiadanego systemu operacyjnego. Pierwszą z nich jest wprowadzenie ograniczenia pobierania gier oraz innych aplikacji. Wiąże się to jednocześnie z zablokowaniem realizacji płatności internetowych. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów związanych z bankowością. Mniej znanym sposobem jest wprowadzenie antywirusa. Zalety zewnętrznego oprogramowania:
- ochrona poczty internetowej
- ochrona dostępu zdalnego
- kontrola połączeń Wi-Fi
- osłona kamery internetowej
- zabezpieczenie haseł i dokumentów
Dobre praktyki korzystania z komputera
Powyższe praktyki związane są bezpośrednio z działaniami na systemach komputerowych. Niewątpliwie są one skuteczne, jednak wiele zależy również od podejścia rodziców. Dobra relacja, pomoc oraz wspólne korzystanie z Internetu jest kluczowe w zapewnieniu dziecku ochrony. Dlatego warto rozwijać tak zwane “dobre praktyki”. Zalicza się do nich: edukowanie oraz wspólne korzystanie z Internetu, nauka posługiwania się oprogramowaniem, uświadomienie dziecka o niebezpieczeństwach, wpajanie dziecku krytycznego podejścia do tego co można znaleźć na stronach internetowych oraz rozmowa. Wielu pedagogów twierdzi, że warto zapoznać młodszych z tak zwaną “netykietą”, czyli Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko miało bezpieczne dzieciństwo. Ochrona rodzicielska, w dzisiejszych czasach odnosi się nie tylko do środowiska zewnętrznego, ale przede wszystkim do Internetu. Powyższe sposoby sprawią, że korzystanie ze stron internetowych nie będzie aż tak stresujące!
KMI