Tatuaż może być piękną ozdobą ciała, ale przed jego wykonaniem warto przygotować się na ból. Niestety przekłuwanie skóry igłą i wprowadzanie pod nią tuszu związane jest z dyskomfortem, którego nie sposób uniknąć. W których miejscach ciała tatuaż jest najbardziej bolesny? A z których miejsc najtrudniej go usunąć?
Od czego zależy stopień bólu?
Choć tatuaż zawsze w pewnym stopniu boli, intensywność bólu uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma indywidualna odporność na ból. Osoby, które cierpią przy minimalnym zranieniu mogą wspominać tatuowanie jako traumatyczny proces. Kolejnym wyznacznikiem bólu jest stopień trudności oraz wielkość wykonywanego wzoru. Znaczenie ma także doświadczenie tatuażysty, a w przypadku kobiet również dzień cyklu. Aby zminimalizować ból i sprawdzić, jak w ogóle ten proces przebiega, warto zacząć od mniejszych wzorów w miejscach ciała, które są mniej wrażliwe. Okazuje się bowiem, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na poziom bólu jest obszar ciała. Niektóre miejsca są bardziej, inne mniej bolesne.
Która część ciała najbardziej boli?
Ludzkie ciało jest silnie unerwione, a poszczególne jego obszary pokryte są cieńszą lub gruszą skórą. W pierwszym przypadku stopień bólu podczas tatuowania będzie większy. Gdzie zatem najbardziej boli? Przede wszystkim w pachwinach, gdzie skóra jest najbardziej wrażliwa. Są to również piersi, ponieważ skóra w tym miejscu jest cieńsza, co potęguje odczuwany ból. Klienci potwierdzają, że duży dyskomfort sprawia tatuowanie brwi oraz okolic ust. Na twarzy będą to również okolice za uchem, gdzie skóra jest bardzo cienka, a przy tym mocno unerwiona. Nie sposób też doszukać się tam poduszki tłuszczowej, która minimalizuje przykre doznania. Choć tatutaż wygląda w tym miejscu niewątpliwie ładnie, to związany jest z silnym bólem. Kolejne miejsca to okolice kości, a także kostka i śródstopie. Podobnie jak w innych przypadkach skóra jest tutaj cienka, a tkanka tłuszczowa niewielka. Choć z pewnością nikogo to nie zdziwi jednym z najboleśniejszych miejsc są oczywiście genitalia. W związku z tym istnieje niewiele osób, które decydują się na wzór właśnie w tym miejscu. Pozostaje jeszcze niezwykle wrażliwy łokieć oraz żebra. W ostatnim przypadku stopień intensywności bólu jest nierozerwalnie związany z ilością tkanki tłuszczowej. Im więcej tłuszczu, tym mniejszy ból.
Czy usuwanie tatuażu boli?
Nieudany tatuaż może szpecić ciało. Czasami przestaje być aktualny, a jego właściciel pragnie szybko się go pozbyć. W takich sytuacjach konieczne jest jego usunięcie bądź przykrycie innym tatuażem. Bolesność podczas usuwania tatuażu rzadko związana jest z jego umiejscowieniem. Sam zabieg może być związany z lekkim pieczeniem, ale objawy można złagodzić za pomocą różnych metod, np. miejscowego schładzania żelem lub specjalnymi urządzeniami. Z kolei stopień trudności usuwania wzoru polega na zastosowanych pigmentach. Najtrudniej pozbyć się kolorowych wzorów, zwłaszcza koloru czerwonego i niebieskiego. Proces zajmuje nawet kilka sesji.
IIM