Maraton – jak się przygotować

bieg maratoński
lecak sportowy nie utrudnia oddychania, ma niewielką pojemność i można do niego schować taki specjalny dedykowany bidon z wężykiem i ustnikiem | fot.: stock.adobe.com

Dość wielu z nas doskonale wie o tym, że przygotowanie się do maratonu, czyli do przebiegnięcia ponad czterdziestu dwóch kilometrów to dość trudna sprawa. Mowa tu dokładnie o tym, że do tak wycieńczającego biegu nie przygotujemy się w jeden tydzień, czy też w miesiąc. W tym przypadku potrzeba raczej wielu miesięcy lub grubo ponad roku, bo tu trzeba systematycznie zwiększać własną wytrzymałość.

Czy plecak sportowy i woda to opcje niezbędne?

Plecak sportowy nie utrudnia oddychania, ma niewielką pojemność i można do niego schować taki specjalny dedykowany bidon z wężykiem i ustnikiem. Jednym słowem tego typu zestaw może nam ułatwić te krótkie treningowe biegi i to znacząco. Rzecz jasna biegi te z tygodnia na tydzień powinny być dłuższymi. Ich trasę można zwiększać o te dwieście lub trzysta metrów na tydzień i to rzecz jasna zazwyczaj wystarcza. Ważnym jest też i to, że informowanie rodziny o tym gdzie będziemy biegać to także bardzo ważne posunięcie, bo jeśli nagle zasłabniemy i na dokładkę do domu nie powrócimy na czas, to ktoś zacznie nas szukać, a to jest istotne, jeśli biegamy gdzieś po lesie. Takie bieganie rzecz jasna jest wycieńczającym, a w pewnych miejscach zazwyczaj nie spotyka się ludzi co krok i właśnie dlatego warto pozostawić osobie zaufanej tę prostą informację.

Warto przeczytać!  Od maratonu do ultramaratonu: przewodnik dla biegaczy chcących przekroczyć granice

Wygodne sportowe buty i lekkie ubranie

W przypadku trenowania warto mieć te wyjątkowo lekkie sportowe buty, a do nich jakieś lekkie ubranie, bo dzięki tej lekkości możemy biegać i długo i dostatecznie szybko. Lekkość w tym konkretnym przypadku oznacza też mniejsze zmęczenie i co najważniejsze wyróżnia ona też ten lekki plecak sportowy, w którym mamy pewien zapas wody, a wraz z nim także jakieś jedzenie, które nie jest jedzeniem śmieciowym, czyli to jakieś zdrowe przekąski, które pomagają nam zyskać odpowiednią sylwetkę i co równie istotne zapewniają te zdrowe kalorie. Nie każdy z trenujących do maratonu dba o tego typu kwestie, ale po pewnym czasie dana osoba jest w stanie zrozumieć to, że kluczem do zyskiwania tej odporności fizycznej jest właściwe posilanie się powiązane z wytrwałością, bo to właśnie ona daje nam najwięcej, bo wytrwałość to też ta lśniąca determinacja.

Warto przeczytać!  Najefektywniejsze treningi: który sport angażuje najwięcej mięśni?

Czy napoje energetyczne pomagają?

W czasach obecnych istnieje też wielu przeciwników trenowania z tymi napojami energetycznymi, bo one to sporo kofeiny i pewna ilość białek. Jednym słowem nadmiar tych substancji w organizmie nie pomaga i wpływa na pracę nerek. Zwyczajna woda mineralna dla wielu jest opcją mniej szkodliwą, bo pić jej można więcej i w połączeniu z kanapkami bywa także opcją tańszą. Istnieją także napoje izotoniczne, czyli te zawierające większą ilość istotnych minerałów, czyli takich jak magnez i wapń. Tego typu napoje są też mniej popularnymi od energetyków, bo nie są gazowanymi, a ich opakowania bardziej przypominają klasyczne rowerowe bidony. Właśnie z tej przyczyny pewna część osób je preferuje jako pomocnika w tym trenowaniu do maratonu. Problem może tylko tkwić w tym, że zanim zyskamy odpowiednią formę, to zapewne wypijemy dziesiątki, jeśli nie setki napoi izotonicznych.

Warto przeczytać!  Biegi uliczne - gdzie wystartować w najbliższym czasie?

JMK