Finanse w podróży

pieniądze w podróży
Oszczędzanie na wakacjach nie jest łatwe, bowiem z każdej strony jesteśmy kuszeni różnego typu promocjami, ofertami czy specjałami lokalnymi | fot.: stock.adobe.com

Podczas wyjazdów zagranicznych bardzo często wydajemy znacznie więcej pieniędzy, niż zaplanowaliśmy. Kupujemy pamiątki, jedzenie na mieście czy bilety do miejsc rozrywki czy kultury. Choć z pozoru pokrywamy tylko niezbędne wydatki, to w sumie może okazać się, że wydaliśmy naprawdę sporo. Oto kilka wskazówek na to, jak kontrolować finanse w podróży.

Limity na karcie…i w gotówce

Obecnie coraz więcej osób posiada konto walutowe, do którego wydawana jest osobna karta płatnicza. Za jej pomocą możemy dokonywać płatności, będąc zagranicą. Problem w tym, że kartą płaci się stosunkowo “lekko” i nie sprzyja ona kontrolowaniu wydatków. Możemy więc ustalić pewien dzienny limit, powyżej którego płatności nie zostaną zaakceptowane przez bank. Dobrym rozwiązaniem jest również zabieranie ze sobą tylko takiej ilości pieniędzy, jaka będzie nam danego dnia potrzebna. Musimy niejako przewidzieć wydatki, mając na uwadze to, gdzie dokładnie się wybieramy. Jeśli nie mamy przy sobie gotówki, nie ryzykujemy, że wydamy ją na zakup niepotrzebnych nam rzeczy.

Warto przeczytać!  Japońska podróż kulinarna: Przewodnik po najlepszych restauracjach w Tokio

Kupuj na zapas

Ograniczenie wydatków w podróży możemy rozpocząć jeszcze przed wyjazdem, odpowiednio się do niego przygotowując. Ważne, aby kupić kilka rzeczy na zapas – mowa tutaj głównie o jedzeniu, przekąskach czy napojach. Weźmy ze sobą niezbędne leki, które będzie można przyjąć w razie potrzeby. W naszej apteczce powinny znaleźć się środki przeciwbólowe, na przeziębienie czy biegunkę. Warto mieć na uwadze, że leki zagranicą kosztują naprawdę sporo. Zaopatrzmy się również w rzeczy, które mogą nam się przydać, gdy będziemy już na miejscu. Wyjeżdżając na wakacje zimą, nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych i kremie do opalania – w ciepłych krajach z pewnością będziemy musieli uciekać przed słońcem, nawet jeśli w Polsce jest go wtedy stosunkowo niewiele. 

Warto przeczytać!  Polskie duchy i upiory

Zdrowy rozsądek przede wszystkim

Na wakacjach często zdarza nam się puszczać hamulce, także te finansowe. Pozwalamy sobie na nadmierne wydatki, właściwie w ogóle ich nie kontrolując. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zastanowić się, czy kolejna pamiątka rzeczywiście będzie nam potrzebna? Uważajmy również na różnego typu “okazje” zakupowe, które często proponują nam właściciele sklepów w turystycznych miejscowościach. Stroje plażowe w niższych cenach czy markowe buty mogą kusić, jednak warto rozważyć, czy rzeczywiście będą nam one potrzebne po powrocie do domu? Postarajmy się korzystać również z posiłków, jeśli wykupiliśmy je razem z wycieczką. Zamiast jeść obiad na mieści, udajmy się do hotelu, a z całą pewnością uda nam się sporo zaoszczędzić w ciągu całego wyjazdu.

Warto przeczytać!  Zamki i pałace na terenie Polski, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy

Oszczędzanie na wakacjach nie jest łatwe, bowiem z każdej strony jesteśmy kuszeni różnego typu promocjami, ofertami czy specjałami lokalnymi. Tymczasem warto kontrolować wydatki, aby po powrocie do domu nie okazało się, że wydatkowaliśmy niemal wszystkie, dostępne środki – czy to na karcie, czy w gotówce. Wystarczy kilka prostych metod, dzięki którym oszczędzanie na wakacjach będzie o wiele prostsze. 

DTK