Raczej ciężko odnaleźć kogoś, kto nie lubiłby pizzy. To tradycyjne, włoskie danie, na dobre zagościło w naszych kuchniach. Nic w tym niezwykłego, bo poza faktem, że wszystkim smakuje, jego zaletą jest, że można je przyrządzić ze wszystkiego, co ma się w domu. Niezmienione pozostaje tylko ciasto, zrobione z drożdży, wody i mąki. Do ciasta trzeba też dodać odrobinę soli i oliwki z oliwek.
Podstawa sukcesu to mąka
Najlepszą na pizzę jest mąka typu 00. Oznacza to, że jest drobno mielona, prawie na pył. Jest bogata w gluten, wysoko elastyczna i praktycznie nie ma w niej otrębów. Na jedną średnią pizzę potrzeba jej około 300 gramów. W ostatecznym rozrachunku wyjdzie jej tyle, ile potrzeba, żeby ciasto miała pożądaną konsystencję i sprężystość. Tak więc na początku rozpuszczamy 10 gramów świeżych drożdży w ciepłej wodzie. Resztę wody warto trzymać pod ręką, bo najpewniej się przyda. Mąkę wsypujemy do kamiennej miski. Dodajemy rozpuszczone drożdże, około łyżeczkę soli i kilka łyżek oliwki z oliwek. Ciasto należy wyrabiać ręcznie do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeżeli jest zbyt twarde i gęste, należy stopniowo dolewać wody. Dobre ciasto na pizzę powinno swobodnie odklejać się od ręki i ciągnąć się bez odrywania. Wyrobione ciasto należy dostawić na godzinę w ciepłe miejsce.
Włoska Margherita
Początkującym zaleca się zacząć od tej tradycyjnej włoskiej pizzy. Jest prosta, nie potrzeba do niej zbyt wielu składników i zawsze się udaje. Tak więc ciasto trzeba wyłożyć do okrągłej blaszki, średnicy 35 centymetrów. Blaszka równie dobrze może być większa i prostokątna, albowiem ciasto będzie takie, jaki kształt mu nadamy. Brzegi ciasta należy posmarować oliwką. Najlepiej zrobić to przy pomocy silikonowego pędzelka, który przydaje się w kuchni także przy innych okazjach. Następny krok, to posmarowanie ciasta sosem pomidorowym, który można doprawić sobie do smaku cukrem lub solą według uznania. Na to wszystko sypiemy starty ser Mozzarella. Taką pizzę piecze się około 20 minut w temperaturze 180 stopni. Jeżeli taka wersja wydaje się nam nieco za sucha, to można pod ser dodać więcej drobno pokrojonych pomidorów.
Odmiany pizzy według własnych upodobań
W naszych pizzeriach można zjeść nieskończenie wiele rodzajów pizzy. Niektóre nawet bywają nazwą powiązane z konkretnym regionem nie tylko Włoch. W zasadzie wszystko świetnie nadaje się na składnik wierzchni. Mogą to być pieczarki, cebula, czosnek, wędliny, kurczak, kukurydza, pomidory świeże i suszone, owoce morza a nawet kawałki ananasa. Na wierzch dozwolony jest żółty ser wszelkiego rodzaju. Można również dodać zioła takie jak bazylia czy oregano. Świeże zioła mogą również znaleźć się na wierzchu na chwilę przed podaniem. Ostatnim odkryciem jest na przykład pizza posypana obficie rukolą. Na etapie przyrządzania można też zwykły sos pomidorowy zastąpić ulubionym pesto.
Chyba mało jest takich dań światowej kuchni, które tak dobrze zadomowiły się a naszym menu. Akurat pizza jest taką potrawą, która wiele zachowała z tradycyjnej receptury a jednocześnie poddawana jest wielu smakowitym modyfikacjom. I to właśnie stanowi o nieustannym powodzeniu tego dania.
TST