Alergik podczas wiosennego treningu na świeżym powietrzu

dziewczyna biegająca w parku
Bardzo ważny jest odpowiedni wybór miejsca treningu. Unikajmy łąk, lasów i koszonych przestrzeni zielonych mogących nasilać objawy alergii | fot.: stock.adobe.com

Ruch na świeżym powietrzu jest zdrowy i przyczynia się do poprawy kondycji oraz lepszego samopoczucia. Niestety nie wszyscy odczuwają ten przypływ dodatkowej energii. Ogromny problem z treningiem na świeżym powietrzu mogą mieć alergicy. Uczulenie na pyłki sprawia, że wiosną mają oni ochotę zamknąć się w domu i nigdzie nie wychodzić. Co zrobić, by pozbyć się dolegliwości związanych z alergią i zacząć normalnie funkcjonować? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Jak objawia się alergia?

Osoby z alergią bardzo często zmagają się z przewlekłym, lejącym katarem, który nasila się zawsze w momencie kontaktu z alergenem. W okresie pylenia problem jest na tyle duży, że trening na świeżym powietrzu jest mocno utrudniony. Katar to jednak niejedyny problem alergików. Innym objawem tej dolegliwości może być np. ciągłe kichanie. Czerwone, czasem mocno zapuchnięte oczy i wcześniej wspomniane problemy sprawiają, że powinniśmy wybrać się do lekarza i wykonać testy pozwalające znaleźć przyczynę naszego problemu.

Warto przeczytać!  Kulturystyka - o co chodzi w tym sporcie?

Musimy pamiętać, że alergia u każdego człowieka może dawać objawy o różnym nasileniu. U jednej osoby będzie to katar poddający się leczeniu, u kogoś innego do osiągnięcia poprawy potrzebne jest zastosowanie odczulania, które to z kolei może dawać skutki uboczne. Co więc zrobić, by móc trenować na świeżym powietrzu wiosną, gdy jesteśmy alergikami?

Podstawą jest odpowiednie leczenie

Alergia jest przewlekłą chorobą, którą można skutecznie leczyć. W pierwszej kolejności musimy dowidzieć się, na co jesteśmy uczuleni, następnie wraz z alergologiem wybrać odpowiednie leczenie. Przeważnie stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz wziewne leczenie sterydowe, które bardzo szybko likwiduje katar i pomaga pozbyć się nadmiernego kichania.

Niestety leczenie alergii jest długotrwałe, i żadko kiedy bez odczulania można uzyskać pełne wyleczenie. Tu tak naprawdę bardziej chodzi o leczenie objawowe, a ono nie leczy przyczyn, tylko wyklucza uciążliwe objawy. Odpowiednio dobrane leczenie może sprawić, że będziemy mogli normalnie funkcjonować w każdych warunkach. Problemem nie powinien być też trening wiosenny na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że nawet w trakcie leczenia możemy poprawić swój stan, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad.

Warto przeczytać!  Zimowe obserwacje nieba

Co zrobić, by trening na świeżym powietrzy nie był dla alergika uciążliwy?

Bardzo ważny jest odpowiedni wybór miejsca treningu. Unikajmy łąk, lasów i koszonych przestrzeni zielonych mogących nasilać objawy alergii. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest używanie specjalnych masek do biegania, które niemal w całości zapobiegają dostaniu się alergenów do naszego układu oddechowego. Niestety sporo osób twierdzi, że utrudniają one oddychanie i zmniejszają komfort treningu.

Niezwykle istotna jest też pora biegania. Zdecydowanie najmniej alergenów jest po większych opadach atmosferycznych. Deszcz sprawia, że powietrze zostaje oczyszczone ze wszelkich pyłków i alergenów, warto więc uprawiać sport po deszczu lub burzy.

Podsumowując, trening na świeżym powietrzu jest możliwy nawet w przypadku osób zmagających się z alergią, ale konieczne jest przestrzeganie kilku zasad, a zdecydowanie najlepsze efekty przynosi specjalistyczne leczenie. W przypadku mocno nasilonych dolegliwości warto więc odwiedzić alergologa. by pozbyć się dolegliwości.

Warto przeczytać!  Trening cardio czy siłowy - co warto wiedzieć?

MPI