Judo: łagodna droga

judo walka
Twórcą judo jest Jigoro KANO, który żył w latach 1860-1938 | fot.: stock.adobe.com

Ćwiczenia fizyczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę zdrowia, kondycji fizycznej, a także samopoczucia i komfortu psychicznego. Wskazane są zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Im wcześniej wprowadzimy w życiu dziecka sport, tym łatwiej zadbać o jego prawidłowy rozwój i tworzenie poprawnych nawyków. Uczestnictwo w zajęciach sportowych przez dzieci zapewnia im nie tylko korzyści zdrowotne, rozwijanie określonych umiejętności, a także cech charakteru, ale także możliwość zdobywania nowych znajomych. Jedną z ciekawszych propozycji jest judo, które oprócz dawki aktywności zapewnia także szereg innych korzyści. To droga do rozwijania własnej osobowości. Oprócz rozwoju fizycznego, także emocjonalnego i społecznego. Twórca judo postrzegał sport jako możliwość rozwoju społeczeństwa poprzez rozwój każdego zawodnika.

Czym jest judo?

Judo (jap. 柔道 jūdō?, czyli “łagodna droga” inaczej “droga miękkości”) to sztuka walki, która wywodzi się z Japonii, ale zdobyła popularność na całym świecie. Judo trenują zarówno dzieci, jak i dorośli, choć szczególnie doceniana jest w tej pierwszej grupie właśnie ze względu na swoje łagodne założenia. Twórcą judo jest Jigoro KANO, który żył w latach 1860-1938. Zawodnik zebrał dotychczas opisane i wykorzystywane chwyty jiu-jitsu, nadając im zupełnie nową formę. Kano przeanalizował wszystkie elementy jiu-jitsu i usunął z nich takie, które mogłyby zagrozić zdrowiu lub życiu zawodników, zastępując je przez nowe, stworzone przez siebie. W związku z tym nazwę JUDO można tłumaczyć bezpośrednio jako “drogę do zwinności” albo alternatywnie “drogę ustępowania” (JU jako zwinnie, ustępować; DO jako droga, zasada). Obecnie judo opiera się na przepisach stworzonych na starych japońskich zasadach walki wręcz. W związku z tym jest to rodzaj walki zapaśniczej, która wymaga specjalnego ubioru znanego pod nazwą “judogi”. Współczesne judo ma określone cele, wśród których wymienia się przede wszystkim ogólny rozwój fizyczny pozwalający kolejno uzyskać skuteczność w zawodach. Celem przewodnim, który można zdobyć przez systematyczne ćwiczenia, wskazanym przez twórcę judo jest natomiast “doskonalenie samego siebie”. Pokazuje to w prosty sposób, że judo nie jest tylko sportem, ale również drogą do samorozwoju.

Warto przeczytać!  Magia i tajemnica Chanel No. 5: podróż przez ikoniczny zapach

Dlaczego warto trenować judo?

Sport walki wskazuje, że nie siła i ciężar ciała, ale szybkość oraz zręczność decydują o skuteczności podejmowanego działania i jego rezultatach. W związku z tym ma tak istotne znaczenie w przypadku wychowywania młodzieży i dzieci. W przypadku nastolatków pozwala lepiej poznać samego siebie, własne możliwości i ograniczenia, a także pracować nad własną efektywnością. Judo pozwala rozwijać szybkość, wytrzymałość, zwinność, i siłę, a także opanowanie, odwagę, spostrzegawczość, odporność, wytrwałość czy koncentrację. Ma ogromny wpływ na wychowanie i sposób myślenia młodych ludzi. Pozwala kształtować charakter, psychikę, jak i kondycję. Wszystko pod opieką wykwalifikowanych trenerów, którzy towarzyszą zawodnikom na macie.

IIM