Palmy w warunkach domowych – jak je odpowiednio pielęgnować?

palma w salonie
Naturalnym środowiskiem, w jakim rosną palmy, są obszary o tropikalnym klimacie, dlatego uprawa ich w domu wymaga zapewnienia specjalnych warunków | fot.: stock.adobe.com

Grupa roślin, jaką stanowią palmy, z racji swoich rozmiarów, wykorzystywane są najczęściej jako ozdoby pomieszczeń o dużej przestrzeni. Uprawiane w wolnostojących donicach stanowią dekoracje holi, salonów i sypialni. Jednak z racji naturalnych warunków środowiskowych, odbiegających od tych w Polsce, palmy do uprawy wymagają szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji.

Najpopularniejsze gatunki uprawiane w warunkach domowych.

Egzotyczny wygląd, jednoznacznie kojarzony z wakacjami sprawia, że uprawa palm w domach stała się wyjątkowo popularna. Wśród najpopularniejszych gatunków, jakie znaleźć można w mieszkaniach, wymienić należy palmy kokosowe i daktylowe, a także rośliny z gatunków howea, areka katchu, liwistonia australijska oraz chemadora wytworna. Te gatunki, mimo wymagającej uprawy, nadają się do umieszczenia ich w doniczce wewnątrz domu. Wszystkie z nich zajmą dużą ilość przestrzeni z racji rozłożystych wachlarzowatych liście i wysokości sięgającej nawet 3 metrów.

Warto przeczytać!  Zanim Twój ogród zapadnie w zimowy sen, czyli garść porad dotyczących pielęgnacji roślin
Areca palma
W czasie zimowych miesięcy pielęgnacja palm ogranicza się jedynie do niezbędnego minimum | fot.: stock.adobe.com

Szczególne warunki uprawy palm

Naturalnym środowiskiem, w jakim rosną palmy, są obszary o tropikalnym klimacie, dlatego uprawa ich w domu wymaga zapewnienia specjalnych warunków. Bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu roślin jest dostarczenie im dużej ilości światła, najlepiej w formie rozproszonej, gdyż bezpośrednie nasłonecznienie może okazać się szkodliwe i skutkować poparzeniem egzotycznych liści. Odpowiednie warunki uprawy dla palm to również zapewnienie im sprzyjającej temperatury wnętrza, latem najlepiej sprawdzi się ustawienie optymalnej wartości w zakresie 18-22 st. C, natomiast zimą warto przenieść rośliny do pomieszczenia o niższej temperaturze niż reszta domu, najlepiej z zakresu 5-12 st C.
Palmy przystosowane są do tropikalnych rejonów świata, w związku z tym uprawianie ich w domowych donicach wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża. W ofertach wielu sklepów internetowych znaleźć można specjalne mieszanki gleby przeznaczone do uprawy tego gatunku roślin. Natomiast w przypadku kiedy taka mieszanka nie jest dostępna, należy do uniwersalnej ziemi dodać niewielkie ilości gliny i piasku. Sama donica również powinna być przystosowana do uprawianych palm. Z powodu słabego rozgałęzienia systemu korzeniowego najlepiej sprawdzą się długie i wąskie donice, posiadające na dnie solidną warstwę drenażową.

Warto przeczytać!  Permakultura dla początkujących – zasady zrównoważonego ogrodnictwa

W jaki sposób dbać u uprawiane rośliny?

Uprawa palm w warunkach domowych wymaga również bezustannej pielęgnacji. W okresie od wczesnej wiosny do jesieni niedopuszczalne jest przesuszenie bryły korzeniowej, w związku z tym rośliny powinny być regularnie i obficie podlewane. Korzystnie wpłynie również stosowanie nawozów specjalistycznych przeznaczonych dla palm, lub nawozów do roślin ozdobnych. Nawożenie można przeprowadzać co 2 lub 3 tygodnie. W czasie zimowych miesięcy pielęgnacja palm ogranicza się jedynie do niezbędnego minimum, wykorzystywanie nawozów nie jest konieczne, natomiast podlewania powinno odbywać się tylko w razie konieczności. Pielęgnacja roślin to również ochrona przed szkodnikami, jednak w przypadku palm stosowanie chemicznych środków ochronnych może osłabić roślinę, w związku z czym szkodniki najlepiej usuwać ręcznie ze stałą regularnością.

Warto przeczytać!  W jakim stylu umeblować pierwsze mieszkanie? Przegląd popularnych trendów

DHA